Müşteri Hizmetleri

Kargo/Teslimat Koşulları

Öncelikle sitemiz üzerinden katılmış olduğunuz kampanya dâhilindeki hediye gönderimlerinin tüm adımlarını dilediğiniz zaman "Hesabım" bölümündeki ''Hediyelerim'' sekmesinden takip edebilirsiniz.

www.brotherkampanya.com kargo sevkiyatlarını UPS (“Kargo Şirketi”) ile gerçekleştirmektedir. Sitemiz üzerinden katılmış olduğunuz kampanyaların hediye gönderimleri söz konusu Kargo Şirketi ile www.brotherkampanya.com sitesine üye olurken belirtilen adrese teslim edilmektedir. Kargo Şirketi’nin değişmesi halinde katılımcı bu durumdan etkilenmeyecektir.

Kargo masrafları Brother’a aittir ve katılımcıdan kargo ve teslimata ilişkin herhangi bir bedel alınmayacaktır.

Kampanya katılımınız onaylandıktan ve işleme alındıktan sonra 1-10 iş günü içerisinde Kargo Şirketi’ne teslimatı gerçekleştirilmektedir. Brother’ın sorumluluğu hediye gönderimlerinin Kargo Şirketi’ne teslim edilmesi ile son bulmaktadır. Hediyenizin Kargo Şirketi’ne teslim edilmesine kadar geçen sürede tarafımızdan kaynaklanan bir aksilik yaşanması halinde ise üyelik bilgilerinizden yola çıkılarak size haber verilecektir. Bu sebeple üyelik bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olması önemlidir. 

Kargo teslimatı gönderimin gerçekleştirileceği ile göre 1-3 iş günü içerisinde yapılmaktadır. Brother olarak kampanya kapsamında sevkiyatlarımızı gerçekleştirdiğimiz Kargo Şirketi, hafta içi 09:00 - 18:00 arasında teslimat yapmaktadır. Pazar günleri ve resmi tatil günlerinde kargo teslimatı yapılmamaktadır.

Hediye gönderimleri anlaşmalı Kargo Şirketi tarafından Türkiye sınırları içerisinde bulunan adresinize kadar teslim edilmektedir. Türkiye sınırları dışında bulunan adreslere hediye gönderimi yapılmamaktadır. Büyük yerleşim yerleri haricinde kalan ilçe, belde vb. yerleşim yerlerine Kargo Şirketi’nin haftanın belli günleri sevkiyatları olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yaşanabilecek gecikmelerde Brother hiçbir şekilde mesuliyet kabul etmez. Ayrıca birçok kargo firması Türkiye genelinde bulunan köylere teslimat yapmamakta, yapıldığı takdirde ilave ücret talep etmektedir. Bu durumlarda oluşabilecek ilave ücretler Brother’a aittir. Ayrıca Brother olarak hediye talebi esnasında belirtilmesi muhtemel hiçbir kargo şubesi adresi güvenlik gerekçesiyle kabul edilmemektedir. Bu gibi durumlarda talep işleme alınmayarak, katılımcı ile iletişime geçilerek farklı bir adres verilmesi talep edilmektedir.

Belirtmiş olduğunuz adreste bulunamamanız durumunda, öncelikle hediyeniz teslimat adresinde bulunan kişiye, resimli kimliği kontrol edilip imzası alındıktan sonra teslim edilmektedir. Belirtilen adreste kimsenin bulunmaması halinde paketiniz kargo görevlisi tarafından şube detaylarını da bulabileceğiniz bir not bırakılarak ve/veya hediye talebi esnasında belirttiğiniz takdirde kayıtlı cep telefonunuza SMS gönderilerek en yakın şubeye geri götürülmektedir. 3 gün içerisinde söz konusu şubeden paketinizi teslim alabilirsiniz. Bu süre zarfında da teslim alınmayan kargolar Brother’a geri gönderilecektir. Kargonuz size ulaşamadığı takdirde tarafımıza geri gönderilen hediyelerde tarafımıza iletişim formu üzerinden ulaşarak isim - soy isim, adres ve telefon bilgilerinizi teyit edebilir ve ücreti sizin tarafınızdan karşılanmak üzere hediyenin tarafınıza tekrar gönderimini isteyebilirsiniz. İkinci defa adreste bulunmama durumunda otomatik olarak hediye hakkınız feshedilir ve konuya ilişkin başka herhangi bir talep hakkınız bulunmamaktadır.

Teslimat adres bilgileri doğru girilmiş olmasına rağmen kargonuzun yanlış bir adrese gitme olasılığında, gerekli işlem Brother tarafından yapılmaktadır. www.brotherkampanya.com üzerinden kampanya katılımı esnasında tarafımıza ilettiğiniz adres bilgileriniz hiçbir değişiklik yapılmadan otomatik olarak kargo firmasına aktarılmaktadır. Adres bilgilerine dair oluşabilecek yanlışlıklar, yanlış adrese gerçekleştirilen gönderimler www.brotherkampanya.com üzerinden gerçekleşen bir hata veya aksaklığa bağlı değildir. Yanlış adrese gönderim söz konusu ise, bu durumu bize iletişim formunu doldurarak bildirdiğinizde, konu tarafımızca Kargo Şirketi’ne aktarılır ve gerekli yönlendirme işleminin en kısa sürede yapılması sağlanır.

Kargoya teslimatı gerçekleştirilen hediyelerle ilgili teslimat adresi / alıcı ismi değişiklik taleplerinizi iletişim formunu doldurarak bildirebilirsiniz. Kargo Şirketi’ne teslimatı gerçekleştirilen hediyelerinizin, teslimat adresi değişikliği ve/veya alıcı ismi değişikliği kargo şirketine tarafımızdan iletilmekte olup, bu tür değişikliklerde teslimat için ilave süreye gereksinim duyulabilmektedir. Teslimat adresi/alıcı isminde ikinci defa değişiklik talep edilmesi durumunda otomatik olarak hediye hakkınız feshedilir.

Kargo paketinizin size teslimi esnasında pakette herhangi bir deformasyon, kusur mevcut ise, kargo teslim formunu imzalamadan önce kargo görevlisinin yanında kargo paketinizi açarak kutu içerisindeki hediyenin fiziki durumunu kontrol ediniz. Kutunun içerisinde bulunan hediyeniz bir şekilde zarar görmüşse, ürünü teslim almayıp kargo görevlisine iade ediniz ve mutlaka kargo hasar tutanağı hazırlatınız. Bu şekilde tarafımıza geri gelen hediyelerinizin değişimi yapılarak tekrardan gönderimi gerçekleştirilmektedir. Aynı şekilde kargo paketinizin size teslimi sırasında, kargo teslim tutanağını imzalamadan önce yapacağınız kontrolde, size ait olmayan, talebiniz olmayan bir hediyenin teslimatı gerçekleştirildiğinde, kargoyu teslim almayarak kargo görevlisine iade ediniz. Bizi konu hakkında bilgilendirdiğiniz takdirde, gerekli kontroller yapılarak, iade edilen hediye tarafımıza ulaştıktan sonra doğru hediye gönderimi gerçekleştirilecektir.

Kampanya katılımını takip eden 15 gün içerisinde hediyenizin size ulaşmaması durumunda kampanya katılımı esnasında vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu kontrol edebilir, hediyenizin sitemiz üzerinden konumunu takip edebilir veya iletişim formunu doldurarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

 

Copyright © 2018 Brother International (GULF) FZE Türkiye